dinsdag 25 september 2012

Mutfak daki erkeğe g'özat'‏"Benim futbol konuşacağım insan benim futbol kariyerimde, futbol bilgimde olması lazım." Ümit Özat.

Futbol dünyasında "Futbol erkek sporudur" sıkca duyulan bir cümle olmasına rağmen çoğu bayanlarımız bu dünyada yer almayı kafaya koymuş. Bu konu erkekler tarafından o kadar abartılır ki, artık bayanlarla futbol konuşmamayı tercih edenler bile var. Bunun örneğini dün gece 'Bizim Stadyum' adlı proğramında gördük. Bir bayanın yorumcu olması Türkiye'de bir tek Ümit Özat'ın zoruna gitmiyor ne yazık ki.

Mutfak ve örgü işlerinde kadınların 1 adım önde olduklarını beyan eden Özat ve onun gibi düşünenleri bir kaç örnekle aydınlatma zamanı geldi. Ilk olarak mutfak; bir kadının yeri mutfaktır. Dünyanın en iyi aşçıları erkektir. Türkiye'de ne kadar "mutfak kadının yeridir" söylense de dünyada bir çok erkek yemek yapıyor. Türk ismi istiyorsanız benden, 19 nisan 2012'de kaybettiğmiz Ümit usta (Ümit Ömer Sevinç) demem yeterlidir herhalde. Türkiye'de çoğu bayan kuaförleri erkektir. Ünlü modacılar erkektir. Erkekler kadınlardan daha güzel makyaj bile yapıyor. Hangi 1 adımdan bahsediyoruz burda peki? Erkekler bu kadınsal görevleri kadınlardan daha iyi yapabilirken, kadınların futbol konuşması niye böyle dert oluyor?

'Kadınlar erkekler kadar futboldan anlamaz' söylemine kısmen katılıyorum. Bedava bilet dağıltılıyor diye maça gelen bayanlar futbol konuşmasın, doğrudur. Sadece boy göstermek için tribünde yer alan bayanlar futbol konuşmasın, doğrudur. Sırf erkeklerin gözüne girmek için 'X takımı tutuyorum' diyen bayanlar futbol konuşmasın, doğrudur. Ofsayt nedir bilmeyen bayanlar, oyun kurallarını bilmeyen bayanlar futbol konuşmasın, o da doğrudur. Buraya kadar katılıyorum ama bir grup bayanın gerçekten futbol konuşabileceği gerçeğide var. Futbolu anlamak için illa erkek olmamışart değil. Içimizde, bazı erkeklerden daha iyi futboldan anlayan bayanlar var. Bunu kabul edin artık.

"Futbol erkek sporudur" takıntısından da artık kurtulmanız lazım. Bir grup bayan var ki, erkeklere bakmak için veya erkeklerden ilgi görmek için değil, futboldan zevk aldığı için izliyor. Sırf futbolla ilgilendiği için bir bayan, kadınlığından ödün vermez. Futbol konuştuğu gibi, kadınsal konuları da konuşmasını iyi bilir. Futbolu bilen ve konuşan bayanlar sizin egolarınızı tatmin edemiyormu? Bu ozaman sizin sorununuz.

Not: bu yazı sadece "Bayanlar futbol'dan anlamaz" diyenler için geçerlidir.


2 opmerkingen: